Zajęcia w ramach projektu "weekendowe przedszkole"

Od soboty 4 października w Przedszkolu nr 4 w Sokółce odbywają się zajęcia w ramach projektu "weekendowe przedszkole".W projekcie uczestniczą dzieci z Grodzieńszczyzny i Sokółki.

Weekendowe przedszkole zaczęło działać w marcu br. Uruchomiono je dzięki współpracy sokólskiej gminy z Konsulatem Generalnym RP w Grodnie. Co dwa tygodnie (w soboty i niedziele) do miejscowego Przedszkola nr 4 przy ul. Kołłątaja przyjeżdżały dzieci z Grodzieńszczyzny po to, żeby doskonalić swój język polski i bawić się z przedszkolakami z Sokółki. Taki rozkład zajęć obowiązywał do końca maja. W pierwszej odsłonie projektu uczestniczyło 13 maluchów z Grodna - wszystkie pochodziły z rodzin mających polskie korzenie.

Po wakacyjne przerwie "weekendowe przedszkole" w Sokółce znowu działa. Tym razem w zajęciach bierze udział 30 dzieci z Grodna i 25 maluchów z Sokółki. Przedszkolaki spotykają się w "czwórce" w każdą sobotę

Pobyt dzieci z Grodzieńszczyzny opłaca Konsulat Generalny RP w Grodnie, natomiast maluchy z Sokółki uczestniczą w tych zajęciach ramach realizowanego przez sokólską gminę programu "Zapraszamy do przedszkoli i Klubów Przedszkolaka", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Nasi wychowankowie z niecierpliwością czekali na przyjazd dzieci z Grodna - poinformowała Irena Szarkowska, dyrektor Przedszkola nr 4 w Sokółce.

Przedszkolaki z Grodna przyznały, że bardzo polubiły sokólskie przedszkole, a Polska kojarzy się im ze... wspaniałymi zabawkami.

- Takich zabawek rzeczywiście nie ma w białoruskich przedszkolach, zatem nic dziwnego, że dzieci za nimi tęsknią - powiedziała Anna Porzecka, kierownik zespołu "Zielona Gromadka", działającego przy Związku Polaków na Białorusi.

W tej chwili w Grodnie jest zaledwie jedno przedszkole z polską grupą. Z kolei na terenie Białorusi funkcjonują tylko dwie polskie szkoły. W tej chwili w Grodnie. Są one zlokalizowane w Grodnie i Wołkowysku.

Druga odsłona projektu "weekendowe przedszkole" ma być realizowana do końca maja 2009 roku.