Tradycyjne potrawy wigilijne Podlasia w Muzeum Ziemi Sokólskiej.

19 grudnia 2009 roku odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu "Weekendowe przedszkole". W związku ze zbliżającymi się świętami dzieci poznały tradycyjne potrawy wigilijne Podlasia w Muzeum Ziemi Sokólskiej. Następnie odbyło się uroczyste zakończenie zajęć "Weekendowego przedszkola" w którym wzięli udział zaproszeni goście tj. Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej, wiceburmistrz Krzysztof Szczebiot, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Anżelika Orechwo, zastępca prezesa LGD Szlak Tatarski Józef Konopacki, skarbnik LGD Szlak Tatarski Agnieszka Szczygielska, redaktor Radia Białystok Marcin Tomkiel. Dzieci uczestniczące w projekcie miały okazję zaprezentować swoje umiejętności przed rówieśnikami i zaproszonymi gośćmi. Zajęcia w ramach "Weekendowego przedszkola" dały dzieciom pochodzenia polskiego z Białorusi możliwość systematycznego kontaktu z rówieśnikami w Polsce co pozwoliło rozwinąć zainteresowanie mową polską. Dzieci zdobyły podstawowe umiejętność komunikowania się w języku polskim. Na zajęciach wzbogaciły swoją wiedzę o Polsce i Polakach. Zajęcia integracyjne pozwoliły na zawiązanie się znajomości pomiędzy dziećmi.

Opłatek i jasełka.

Przedszkolne spotkanie opłatkowe i Jasełka w wykonaniu najstarszej grupy przedszkolnej.

Idą święta

Dnia 12 grudnia 2009 roku zajęcia "Weekendowego przedszkola" przebiegły pod hasłem "Idą święta". Dzieci poznały zwyczaje i tradycje Bożonarodzeniowe, wspólnie udekorowały choinkę. Nauczyły się składać życzenia świąteczne. Nauczyły się wiersza ""Weźmy się za ręce" E. Szelburg-Zarembiny. Wykonały kartki świąteczne. W muzeum dzieci zapoznały się z ginącym zawodem garbarza.

Mikołajki w weekendowym przedszkolu.

Dnia 5 grudnia 2009 roku z okazji Mikołajek w ramach projektu "Weekendowe przedszkole" dzieci biorące udział w projekcie miały zorganizowane gry i zabaw w "Planecie urwisa" w Białymstoku. Wspólne zabawy z rówieśnikami dały możliwość bezpośredniego komunikowania się w języku polskim. W muzeum poznały ginące zawody Podlasia (kołodziejstwo).

Ulubione bajki i baśnie.

Dnia 21 listopada 2009r. zajęcia "Weekendowego przedszkola" przebiegły pod hasłem "Ulubione bajki i baśnie", dzieci nazywały bohaterów bajek, wskazywały je na ilustracji, wiedziały z jakich bajek one pochodzą, rozwiązywały zagadki słowne. Dzieci odczytywały wyrazy i dopasowywały je do odpowiednich bajek. Miały okazję bawić się w teatr przy użyciu pacynek. "Wystawiły" bajkę "Czerwony Kapturek"". W muzeum dzieci oglądały narzędzia, którymi posługiwali się nasi przodkowie.

Audycja muzyczna "Nuty ruszają w świat".

Dzieci wysłuchały audycji muzycznej "Nuty ruszają w świat". Mieszkające na pięciolinii nuty są znudzone tym, że muszą ciągle przebywać na tym samym miejscu i postanawiają wyruszyć w muzyczną podróż po świecie. Nuta C wybiera się do Czech, nuta D - do Danii, nuta E - do Emiratów Arabskich, nuta F odwiedzi Francję, nuta G wyruszy do Grecji, A - do Argentyny, zaś nuta H - do Hiszpanii. Wspólnemu podróżowaniu towarzyszy wesoła piosenka śpiewana razem z dziećmi.

Przedstawienie "Pimpuś Sadełko w Krainie Witaminek"

Obejrzeliśmy przedstawienie "Pimpuś Sadełko w Krainie Witaminek" w wykonaniu artystów ze Studia Artystycznego "Magic".

Świeto Niepodległości.

Z okazji Święta Niepodległości najstarsza grupa przedszkolna przygotowała swoim młodszym kolegom krótką lekcję historii.
W inscenizacji "Co to jest Polska?" dzieci przybliżyły nazwę i położenie największych miast i rzek Polski, poznały symbole narodowe (godło, flaga, herby).
Na koniec przedstawienia zatańczyły Krakowiaka i utrwaliły wiersz W. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka".